مثلا خرمالو...

نکاتی برای انتخاب کتاب کودک

نکات مهمی که باید برای انتخاب کتاب کودکان توجه زیادی به آنها کرد .
* اولین نکته این است که کودک چند سال دارد ویا ما قرار است برای چه سنی کتاب تهیه کنیم .
*دوم اینکه کتاب انتخابی برای خرد سالان باید پرا ز عکسها و تصاویر با رنگهای شاد و براق و نوشته های کم باشد شاید بشود گفت: دقیقا برعکس کتابها در رده سنی بالاتر که در آنها نوشته بیشتر باید به چشم بخورد البته وجود تصاویر در هر کتاب و هر رده سنی الزامی است، چون تصاویر از هزار کلمه در هر سنی بهتر نقش ایفا می‌کند. در آموزش همیشه تصویر حرف اول رو می‌زند پس باید به این نکته خیلی دقت داشته باشیم.
کتاب کودک باید محتوای خلاقانه‌ داشته باشدتا کودک رو به خود جذب کند. در کتاب کودک اتفاقات در داستان باید سریع باشد. شخصیت های داستان باید به خوبی معرفی شده باشند تا کودک بتواند با آنها ارتباط برقرار کند. کودکان در سنهای پایین دوست دارند که شخصیتهای داستان به مشکلات و مسائل در همان سن بپردازد .
* وجود صحبت‌های خنده‌دار و طنزگونه و در لابه‌لای گفتگوهای شخصیت‌ها نکته ای مهم است.
* تقسیم بندی کتاب باید به گونه‌ای باشد که خواندن کتاب را برای کودک آسان کند. قلم و خط نوشته‌های کتاب باید به چشم کودکان آشنا باشد. این نکته به فهم و شناخت بیشتر کلمات توسط کودک کمک می کند.
* بهتر است کتاب با اطلاعات کمی شروع شود. فقط اطلاعات در حدی باشد که شخصیت اصلی داستان، اسامی و محل زندگی آنها را معرفی کند تا کودک گیج نشود. در سنین پایین کودکان زود خسته می‌شوند و اگر این مطالب رعایت نشود کودکان نسبت به کتاب خوانی میل و اشتیاق خود را از دست می‌دهند.
* مهمترین قسمت در کتاب پایان داستان است. درآخر داستان همه مشکلات و مسائل باید حل شوند و کتاب پایان خوشی داشته باشد، مخصوصا اگر مخاطبان و خوانندگان آن کودکان خردسال باشند.
*در کتاب کودک تعداد صفحه‌های کتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کتاب هایی که نوشته و عکس با هم دارند. باید بین 25 تا 35 صفحه باشند و کتابهای مصور نباید بیشتر از 16 صفحه داشته باشند.

در کتابهای مصور والدین با پرسش های متعدد ومناسب با سن و عکسها می‌توانند کودک را با مفاهیم و اعداد آشنا کنند و درحین مطالعه آموزش بدهند.
*یکی از نکات مهم کتاب جلد آن است جلد باید مقاوم باشد و دقت کنیم گوشه های کتاب گرد باشد تا آسیبی به کودک نرساند.
کودکان عاشق داستان های تخیلی و مهیج هستند و آنها را به داستان واقعی ترجیح می دهند. بطور کلی هر آنجه که قوه تخیل و کنجکاوی آنها را تحریک کرده و زمینه و انگیزه کشف رمز و رازها را برای آنها فراهم کند برای کودکان جذاب است .
* یک داستان خوب داستانی است که دارای محتوای آموزشی باشد و نکات اخلاقی، فرهنگی و ارزش های جامعه را بطور غیر مستقیم آموزش دهد .ما به راحتی می توانیم با انتخاب درست در خرید کتاب به کودکان تعامل با دیگران، مهرورزی، دوست داشتن، صداقت، شجاعت، عدالت، حس همدردی با دیگران و حتی فرق بین خوب و بد را آموزش دهیم.
* یک کتاب خوب برای کودک باید شخصیتهایی داشته باشد که کودک بتواند در شریط سخت قادر به تصمیم گیری باشد و به او یاد بدهد که شجاعانه برای زنده ماندن و زندگی تلاش کند.

 

با توجه به همین نکات ظریف و ساده میتوانیم بهترین ناشر یا نویسنده باشیم و یا یک والد با درایت و آگاه که برای آینده کودکش وقت می‌گذارد و انتخابی درست انجام می‌دهد تا او کودکی پرورش دهد که مایه سر افرازی خانواده و جامعه باشد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>